ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9015510
*
nr 901 5510
Spegel
Karl Johan, Mahogny, höjd:
Kondition: spricka
Utrop:
2.600 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 juni 2014
kl 20:43:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/6 20:03:22
1
Vinnande bud
25/6 10:54:02
2
450 kr
30/6 17:35:08
3
600 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan mahogny spegel speglar trä
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:02
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:54
-
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:37
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:14
*
Spegel
Kondition: spricka
nr 901 5510
Spegel
Karl Johan, Mahogny, höjd:
Kondition: spricka
Utrop: | 2.600 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 juni 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/6 20:03:22 | 1 | Vinnande bud |
25/6 10:54:02 | 2 | 450 kr |
30/6 17:35:08 | 3 | 600 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan mahogny spegel speglar trä
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:02 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:54 -
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:37 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:14